Friday, 27 August 2010

Global support

تشدید حمایت جهانی از هفت مدیر جامعه بهائی ایران
ژنو - ۰۴ شهريور ۱۳۸۹ (۲۶ اوت ۲۰۱۰)

تعداد فزاینده ای از دولت ها، گروه‌های حقوق بشری و افراد برجسته علیه احکام سخت زندان که در ماه جاری برای هفت مدیر بهائی ایران صادر شده، ندای اعتراض سر داده‌اند.


در حالی‌ که وکلای این زندانیان تقاضای تجدید نظر در احکام بیست ساله زندان را آماده می‌کنند، حکومت زلاند‌ِنو نگرانی خود را از این که دادگاه «به شیوه‌ای اجرا شد که نه عادلانه بود و نه شفاف» اعلام کرده است.

موری مک کالی، وزیر امور خارجه، گفت: «نيوزيلند از اين که ایران در این پرونده به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر و حتی روند حقوقی مندرج در قوانين ايران عمل نکرده‌است برآشفته است.»

آقای مک کلی در بیانیه ای که در ٢٩ مرداد (٢٠ اوت) صادر شد گفت: «به نظر می رسد این احکام فقط به دليل عضويت این افراد در یک گروه اقلیت دینی صادر شده‌ است.»

او گفت: «نیوزيلند از دولت ایران می‌خواهد حقوق بنیادی همه شهروندان خود را حفظ کند و به آزار مستمر و برنامه‌ریزی شده بهائیان پایان دهد.»

پیش‌تر حکومت های استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، هلند، انگلستان و ایالات متحده آمریکا و نيز اتحادیه اروپا و رئیس پارلمان اروپا، صدور حکم برای این هفت نفر را محکوم کرده بودند.

به دنبال تقاضای آزادی این زندانیان از سوی سازمان‌های متعدد بین‌المللی، اکنون گروه‌هایی که به طور خاص بر موارد نقض حقوق بشر در ایران تمرکز کرده اند –مثل سرویس خبری فعالان حقوق بشر و اتحاد برای ایران- و نیز عفو بین‌الملل کمپین‌های نامه‌نویسی راه اندازی کرده‌اند و حامیان‌شان را به ارسال درخواست‌های عدالت برای این هفت نفر تشویق می‌کنند. افراد سرشناسی، از جمله حقوقدان انگلیسی شری بلر، نیز صدای خود را در پشتیبانی از مدیران بهائی بلند کرده اند.

گروه بین‌المللی حقوق اقلیت‌ها –که در دفاع از اقلیت‌های محروم و گروه‌های بومی فعاليت می‌کند- نگرانی عمیق خود را از این احکام طولانی ابراز داشته است.

کارل سودربرگ، رئیس سیاست‌گذاری و ارتباطات گروه حقوق اقلیت‌ها گفت: «با توجه به این که شاهدان مستقل اجازه حضور در دادگاه را نیافتند، و با در نظر گرفتن تاریخچه آزار جامعه بهائی در ایران، نتیجۂ اين دادگاه هیچ کمکی به جلب اعتماد نسبت به سیستم قضائی ایران نمی‌کند.»

آقای سودربرگ افزود: «گروه بین‌المللی حقوق اقلیت ها از ایران می‌خواهد این محکومیت ها را باطل و متهمان را فوراً آزاد کند.»

کمپین های حقوق بشر

این هفت زندانی پیش از دستگیریدر سال های ١٣٨٦ و ١٣٨٧، اعضای گروهی ملّی به نام «یاران» بودند که به حداقل نیازهای جامعه ٣٠٠٠٠٠ نفری بهائیان ایران رسيدگی می‌کرد.

سرویس خبری فعالان حقوق بشر (هرانا)، یکی از گروه‌های حقوق بشر که اکنون خواهان عدالت برای این هفت نفر است، از مردم سراسر جهان خواسته است به کمپین نامه نویسی «ما یاران هستیم» بپیوندند.

در پیش نویس نامه هرانا آمده: «هیچ مدرکی در تأیید اتهامات وارده به این بهائیان وجود ندارد و حکم نهایی زندان ناعادلانه و غیر قابل قبول است.»

اتحاد برای ایران –یک شبکه جهانی غیر سیاسی برای ترویج حقوق اساسی انسانی و مدنی در ایران- از بازدیدکنندگان وبگاه خود تقاضا کرده با فرستادن ایمیل‌هایی به رهبران جهان و مقامات ایرانی، توجه آنان را به گرفتاری این زندانیان جلب کنند.

این گروه می‌گوید: «با در نظر گرفتن سن بالای چند تن از این رهبران دینی، جمهوری اسلامی ایران در عمل احکام حبس ابد صادر کرده است.» یک سخنگوی اتحاد برای ایران گفت از چهارشنبه بیش از ١١٠٠ پیام از طریق آدرس این وبگاه ارسال شده است.

در ایالات متحده، عفو بین الملل اعضای خود را تشویق کرده است در اعتراض به محاکمه و صدور حکم به رئیس قوه قضائیه ایران نامه بنویسند.

صدای اعتراض افراد برجسته

حقوقدان برجسته انگلیسی شری بلر در مقاله ای که چهارشنبه در روزنامه گاردین در انگلستان منتشر شد، روند رسيدگی قضائی به پروندۂ این هفت نفر را «دادگاهی ساختگی» توصیف کرد.

خانم بلر نوشت: «در مدت دو سال زندان، وکیلانی که با [برندۂ جایزه نوبل شیرین] عبادی همکاری می‌کنند، کمتر از دو ساعت وقت ملاقات با موکلین خود را یافتند. آنها برای بررسی پرونده ها که صدها صفحه را شامل می‌شد فقط چند ساعت وقت داشتند. در زمان کمی که به وکیلان داده شد، آنها متوجه شدند که پرونده‌ها توسط مأمورانی از وزارت اطلاعات آماده شده، در حالی که قانون ایران تصریح می‌کند 'تحقیق درباره پرونده متهمان، نباید به [چنین مأمورانی] واگذار شود.'»

«اتهام کلیِ جاسوسی نمايانگر واقعيتی‌ست که در پسِ رفتار بی رحمانۂ نظام پنهان است. سال‌ها بهائیان را به جاسوسی برای امپرياليسم روسیه، استعمار انگلیس، توسعه‌طلبی آمریکا، و اخیراً صهیونیسم متهم کرده‌اند.»

«اما وقتی می‌بينيم به بهائیانِ متهم به جاسوسی برای اسرائیل، در صورتی که فقط ایمان خود را انکار کنند، پیشنهاد تبرئه و اعاده تمام حقوق شهروندی داده‌اند؛ معلوم می‌شود اين اتهامات کاملاً بی اساس است.»
«بعید است که بی‌حرمتی به گورستان‌های بهائی، انهدام آرامگاه‌ها و مصادره املاک بهائیان مجازات‌هایی برای یک گروه جاسوس باشد.»

خانم بلر نوشت: «حقیقت آن است که این حکم تلاشی برای بریدنِ سرِ جامعه ٣٠٠٠٠٠ نفری بهائیان ایران است. آنها به عنوان اعضای بزرگ‌ترین اقلیت دینی ایران سال‌ها از تبعیض، آزار و رفتار اهانت‌آمیز رنج برده اند. اخیراً ٥٠ خانه بهائی در شمال ایران تخریب شد و می‌دانیم که حداقل ٤٧ بهائی دیگر اکنون زندانی هستند.»

رهبر کلیسای کاتولیک اسکاتلند، اسقف اعظم سنت اندروز و ادینبورگ، امروز احکام بیست سال زندان برای مدیران بهائی را «تجاوزی بسیار اهانت آمیز به عدالت و اساساً نقض شدید حق انسانی آزادی عقیده» خواند.

اسقف کیث پتریک اوبرایان گفت: «من در دعا برای آن بهائیانی که در حال حاضر در ایران رنج می‌برند و نیز بسیاری دیگر از انسان‌های خيرخواهی که به خاطر ایمان‌شان در بخش های دیگر دنیا در عذابند، همراه می‌شوم.»

در یک بیانیه ویدیویی که در یوتیوب منتشر شده، امید جلیلی، بازیگر و کمدین، گفت از خبر این احکام زندان «بسیار ناراحت» است.

آقای جلیلی که ویدیوی او در اولین روزهای پخش بیش از ٨٠٠٠ نفر بیننده داشت، گفت: «آئین بهائی یک دین صلح طلب با اعتقاد به وحدت فراگير همه مردم، از همه ادیان است. این دین مدافع ثابت قدم حقوق بشر است. زندانی نگه داشتن این هفت نفر چنان که گویی مرتکب بدترین جرائم شده اند، کاملاً مضحک است.»

اعتراض بین المللی ادامه خواهد یافت

زندانیان –فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضائی، مهوش ثابت، بهروز توکلی و وحید تیزفهم- همه اتهاماتی که علیه شان مطرح شده شامل جاسوسی، تبلیغ علیه جمهوری اسلامی و تأسیس تشکیلاتی غیرقانونی را رد کردند. آنها اکنون در زندان گوهردشت کرج، در حدود ٢٠ کیلومتری غرب تهران، زندانی هستند.دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل در ژنو، گفت: «بی شک اتهامات مطرح شده علیه آنها کاملاً بی اساس بود، خود محاکمه چیزی بیش از یک بازی نبود.» خانم علائی گفت: «تا زمانی که آنها در زندان نگه داشته شوند، این اعتراض بین‌المللی ادامه خواهد یافت.»

منبع خبر: سرویس خبری جامعه بهائی

No comments: