Tuesday, 18 October 2011

Total of 30 years imprisonment sentence

قاضی مقیسه مسئولان و اساتید دانشگاه آنلاین بهائیان را جمعا به سی سال حبس تعزیری محکوم کرد
کمیته گزارشگران حقوق بشر، دوشنبه 25 مهر 1390 (١٧ اکتبر ٢٠١١)


بنا بر گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، هفت تن از مسئولین دانشگاه مجازی بهائیان ایران از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام عضویت در جامعه‌ی بهائی به مجموع سی سال حبس محکوم شدند.
(بالا از چپ به راست): محمود بادوام، رامين زيبائی، رياض سبحانی، فرهاد صدقی؛
(پائين از چپ به راست) نوشين خادم، کامران مرتضائی، و وحيد محمودی.

بر اساس این گزارش هفت تن از مسئولین دانشگاه مجازی بهائیان موسوم به بی آی اچ ای، در مجموع به ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
  • وحید محمودی، محکوم به ٥ سال حبس تعزیری
  • کامران مرتضایی، محکوم به ٥ سال حبس تعزیری
  • رامین زیبایی، محکوم به ۴ سال حبس تعزیری
  • محمود بادوام، محکوم به ۴ سال حبس تعزیری
  • ریاض سبحانی، محکوم به ۴ سال حبس تعزیری
  • فرهاد صدقی، محکوم به ۴ سال حبس تعزیری
  • نوشین خادم، محکوم به ۴ سال حبس تعزیری

احکام سنگین فوق به اعضای بازداشت شده‌ی دانشگاه مجازی بهائیان واز سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ابلاغ شده است. این احکام به صورت حضوری و در دادگاه انقلاب به آنان ابلاغ و مورد اعتراض متهمین و وکلای پرونده قرار گرفت.

لازم به ذکر است که افراد فوق نزدیک به پنج ماه است که در بازداشت به سر می‌برند. در تاریخ یک خرداد ماه سال جاری تعداد زیادی از بهاییان مرتبط با این دانشگاه بازداشت و خانه‌های‌شان مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفت که از جمع آنان این هفت نفر در زندان مانده و به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

محاکمات این افراد طی سه هفته گذشته به اتهام این «عضویت در گروه‌های غیرقانونی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت ملی کشور (عضویت در جامعه بهائیان ایران)» (ماده ۴۹۹) انجام پذیرفته است که این اتهام هیچ ارتباطی با فعالیتهای این افراد در موسسه علمی ندارد و می‌تواند شامل حال نزدیک به ۳۰۰ هزار بهائی ساکن در ایران شود و با توجه با فعالیتهای این دانشگاه که کاملا آکادمیک و همانند اکثر دانشگاههای دنیا است، این اتهام هیچ ارتباطی با فعالیت این افراد ندارد.

۶ تن از این افراد در تاریخ ۱ خرداد و پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل بیش از ۴۰ نفر از مسوولان، اساتید و دانشجویان دستگیر و ریاض سبحانی در تاریخ ۲۳ خردادماه بازداشت شد. طی ماههای گذشته بیش از ۲۰ نفر با مرتبطین با این دانشگاه بازداشت و نزدیک به ۵۰ نفر به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار شدند. همچنین چند مکان مرتبط با این دانشگاه از جمله چند آزمایشگاه پلمپ گردید و سایت این دانشگاه چندین بار فیل‌تر شده است.

هفته گذشته تمامی این افراد به جز نوشین خادم به زندان رجائی شهر منتقل شدند. همچنین در تاریخ ۲۳ مهرماه نوشین خادم نیز به بند نسوان زندان اوین منتقل شد.


No comments: